רזיום REZUM

 
 

מה זה רזיום (Rezum)?

 
רזיום היא טכנולוגיה חדשנית וזעיר-פולשנית לערמונית מוגדלת (מאושרת משרד הבריאות באירופה, ישראל וה- FDA האמריקאי). הפעולה מיועדת לגברים עם ערמונית מוגדלת אשר מעוניינים לשמר את התפקוד המיני שלהם ולא רוצים ליטול תרופות לכל אורך חייהם.
בפעולה מוזרקים אדי מים שחוממו על ידי גלי רדיו (RF) אל בלוטת הערמונית ובכך נגרמת נסיגה של הרקמה החוסמת. מרבית הניתוחים להגדלת הערמונית מבוססים בעיקר על כריתה של רקמה והרס שלה ולכן אינם מונעים את הסיבוכים המטרידים שפוגעים כלכך באיכות החיים של המנותחים (כגון דליפת שתן, פגיעה בזקפה ובשפיכה ועוד...).

מחקרים עדכניים מראים שיש שיפור משמעותי בסימפטומים לאחר הטיפול ברזיום עם תופעות לוואי קלות.
 

איך מתבצעת הפעולה?

 
הפעולה מתבצעת בחדר ניתוח בהרדמה כללית קצרה (בין חצי שעה לשעה). במהלכה, המנתח מזריק דרך השופכה אדי מים בטמפ' של 70 מעלות אל תוך רקמת הערמונית החוסמת. בתום הפעולה מושאר קטטר בשופכה המחובר לשקית אגירה המקובעת לירך. משתחררים הביתה לאחר מספר שעות של השגחה עם קטטר אשר מוצא לאחר 3-7 ימים מהפעולה.
 

מה צפוי להיות אחר הפעולה?

 
השיפור בסימפטומים אינו מיידי אלא מופיע בהדרגה החל משבועיים ועד 3 חודשים לאחר הפעולה. תופעות הלוואי הן בד"כ קלות וחולפות כ 2-3 שבועות לאחר הפעולה: צריבה במתן שתן, דימום קל בשתן או בזרע, כאב בשופכה, זיהום, דחיפות ותכיפות במתן שתן.
לעיתים, יש צורך להשאיר קטטר לתרופה ארוכה יותר במידה ומתהווה אצירת שתן. תופעה זו קורית בד"כ בגלל בצקת באזור הרקמה שאליה הוזלפו אדי המים.
 

מהם היתרונות של הטיפול ברזיום?

 
  • פעולה קצרה, מהירה וזעיר פולשנית
  • המטופל משתחרר לביתו עוד באותו יום
  • חזרה מהירה לשגרת החיים
  • מתאימה לגברים המעוניינים לשמור על התפקוד המיני (שפיכה וזקפה)
  • מתאימה גם לגברים מבוגרים עם מחלות רקע מכיוון שאינה כרוכה בסיבוכים או בדימום משמעותי
  • הסיכוי לפגיעה בסוגרים ולהתהוות דליפת שתן נמוך ביותר